„Dziedzictwo niejedno ma imię”
W piątkowe popołudnie w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu odbyła się konferencja pt. „Dziedzictwo niejedno ma imię” . Po uroczystym otwarciu konferencji przez wiceprezes LGD Kraina Trzech Rzek Małgorzatę Najdek głos zabrała pani Beata Korzeniowska, która opowiedziała o dziedzictwie kulinarnym wiekopostnym i wielkanocnym.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z już zapomnianymi zwyczajami związanymi z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, które przedstawiła Małgorzata Najdek.
Sołtys Radomia Marzena Otolińska opowiedziała o zwyczaju odwiedzania domów przez barwny korowód przebierańców określany mianem „Murzynów”, który jest praktykowany od kilku lat w ich wsi.
Krzysztof Nowacki jeden z współautorów projektu „Obornicki wehikuł czasu” zaprezentował fragment filmu będący zwieńczeniem dwuletniej pracy nad przedsięwzięciem. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się w jaki sposób pozyskiwano ciekawe informację, fotografie i dokumenty niezbędne do realizacji filmu
Łukasz Kasperski, autor portalu www.bogdanowo.net, prezes stowarzyszenia „Bogdanowo – Zawsze Aktywni”, dziennikarz portalu www.eoborniki.pl przedstawił praktyczne informacje niezbędne do założenia i prowadzenia strony internetowej.
Niespodzianką dla uczestników były skecze kabaretowe przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Objezierzu.
Konferencję uświetnił również występ uczennic, która zaśpiewała piosenkę Alicji Majewskiej „Być Kobietą”
Ogromne uznanie należy się nauczycielom i uczniom szkoły w Objezierzu, którzy przygotowali wspaniałe potrawy wielkanocne i wiekopostne oraz aranżacje stołów wielkanocnych. Przygotowane smakołyki swym wyglądem i smakiem zachwycały nawet najwybredniejsze podniebienia.